В Києві проходить унікальна виставка дерев’яних іграшок

0
55
переглядів

Забавкарство – такий цікавий промисел був на Львівщині в минулі роки.

1 червня в Міжнародний День захисту дітей в Музеї Івана Гончара відкрилася виставка «Яворівська іграшка».

Яворівські іграшки – зроблені з дерева та яскраво розфарбовані. Як засвідчують письмові джерела, виготовляти ці іграшки почали у 17-му сторіччі на Львівщині, в місті Яворів.

За словами кандидата мистецтвознавства, завідувачки відділу народного мистецтва інституту народознавства НАН України Людмили Герус, виготовлення іграшки було зумовлено об’єктивними факторами: географічним, природним положенням цього міста. Воно знаходилося на перетині торговельних шляхів між сходом і заходом. Тому в місті розвивалися фахові ремесла і зокрема деревообробні.

Зрозуміло, що дерев’яні іграшки зі Львівщини – екологічно чисті та небезпечні для дітей. І навіть зараз вони приваблюють хлопчиків та дівчаток своєю яскравістю та своєрідністю.

Під час виставки в музеї проходив майстер-клас, під час якого діток вчили розмальовувати яворівські іграшки.

Ці забавки – явище унікальне. Вони не мали аналогій в інших місцевостях країни, а їх популярність в 19-му сторіччі досягла навіть західної Європи! Вони продавалися на ринках Німеччини та Польщі.

Більше того, у Яворові була створена перша і єдина на території України забавкарська школа, де готували майстрів. Про її самобутність і властиве походження свідчать розписи, які перегукуються в першу чергу з розписом яворівських скринь, а також з яворівською вишивкою і ткацтвом.

Виготовленням забавок займалося 89 родин, які протягом року виготовляли 3600 іграшок, – говорить Людмила Герус.

А ще, на нашу думку, виникнення такого промислу на Львівщині свідчить про особливе ставлення західних українців до дітей – іграшки робилися з любов’ю та з душею. Тому і досі дуже цікаві дітлахам.