Український музикант зібрав унікальну колекцію музичних інструментів зі всього світу

Максим Бережнюк, віртуозний музикант, який грає на традиційних інструментах. В його колекції – більше 100 різних народних інструментів: дримби, телинки, трембіти, сопілки, варгани та багато інших.

Зацікавлення фольком, народною музикою прийшло до Максима після експедиції в Карпати, де він – студент четвертого курсу музучилища – побачив, як люди грають на народних інструментах.

Ось тобі мене «порвало», – каже Максим, – Рішив, що треба займатися вивченням нашого українського фольклору.

Після музичного училища Максим поступив в Київський національний університет культури і мистецтв, щоб вивчати саме фольклор. З великою вдячністю згадує свою викладачку Алісу Дмитрівну Усик, яка дуже допомогла йому у вивченні фольклору.

Ми з нею їздили в експедиції,  і там я ще досліджував цю музику. Аліса Дмитрівна мені давала записи, і я слухав те, що грають діди і намагався підібрати . Енергетика – мощнєйша,  як в рок-н-ролі,  в рок музиці. Вона якось качає по-своєму.

Музикант-колекціонер говорить, що і досі в свідомості деяких людей фольклор  вважається «примітивізмом».

В нас чомусь, може це через то, що в нас ця споконвічна боротьба зі совком, і воно нас трохи якби тормозить, і дає нам крок назад. Нам треба більше відходити від того совка, і популяризувати те, що наш народ надбав за десятиріччя чи навіть століття, тисячоліття, – вважає Максим Бережнюк.

Максим приніс з собою кілька музичних інструментів зі своєї чималої колекції, в якій більше 100 експонатів. Дістає їх обережно, на кожному грає та розповідає про них. Бере чималий ріг і починає в нього трубити.

Каже, що була така традиція: рогами трубили, коли колядували, а ще такими рогами та трембітами сповіщали, наприклад, якщо людина померла, чи в село вовк забіг, чи ще якась біда сталася.

Потім Максим дістає ще один інструмент – таку вузьку трубку. Говорить, що на ньому немає дірок взагалі. Складність гри на ньому полягає в тому, щоб задути у нього сильний потік повітря та знайти звук! Інструмент цей називається телинка. Щоб на ньому могли грати ліниві – придумали свисток. Бо, каже Максим, дійсно складно знайти звук.

– От гуцули, то у них це в крові, то вони собі зразу грають, а я ж хлопець з Рівного мені трошки складніше, – каже музикант.

Але музика у Максима виходить захоплююча, нібито, правда, чуєш гуцула в Карпатах!

Такий інструмент як «дримба» – доста відомий. Його ще називають варган або гумус. Цікаво, що спочатку на дримбі грали переважно жінки, а чоловіки почали це робити значно пізніше.

В колекції Максима багато всього цікавого – дудка-викрутка з Полісся, зозулька або окарина, яка видає звук, схожий на зозулячий спів.

А ось українські волинки музикант вважає капризними. Вважає, що їх треба вдосконалювати, як у Шотландії або в Білорусі.

Ну і звісно, почесне місце в його колекції займають сопілки.

– На ній можна грати джаз та класику, а не тільки фольклорну музику! – говорить Бережнюк.

В колекції Максима не тільки українські автентичні інструменти, а й старовинні інструменти народів світу.

Зараз я граю іспанську старовинну музику, і освоїв такий інструмент арабський називається “ней”, він чимось схожий на нашу флояру, але зроблений з тросику, чи як воно там називається правильно, – розповідає Максим і починає знову видобувати з дивовижного інструменту чарівну етнічну музику.

Експонати для своєї колекції музикант також купує за кордоном.

Отак, люди, грайте на дудках, чим більше ви граєте, тим більше українську інструментальну музику знає світ. Ну і також слухайте музику інших народів, – каже на завершення гість і знову грає на дивочному інструментові, з якого видобуває первозданну музику…

Залишити відповідь