Не проґавити Маковія

В деяких українських селах на Медовий Спас люди встановлюють обквітчане опудало з гарбузом замість голови.

Цікаві традиції наших предків зберігаються в українських селах. У селі Кожанка Фастівського району Київської області дуже оригінально святкують Маковія – церковне свято Медовий Спас. Цей звичай навіть трохи схожий на святкування Хелоуіна, і явно має ще язичницьке походження. Але, на відміну, від шанованого американцями Дня мертвих – українська традиція зовсім нестрашна, а навпаки весела та позитивна. 

Традиція полягає в тому, що напередодні свята, в ніч з 13 на 14 серпня, селяни  встановлюють прикрашену квітами й зеленню щоглу, яку називають Маковієм. У кожному селі робили такого Маковія по-різному: від метрового опудала, яке господарі ставлять біля хат або у дворі для своїх дітей, до десятиметрової віхи на вигоні за селом або на “розходніх дорогах”.

Цікаво, що “тіло” Маковія виконано у формі хреста, а замість голови у нього – гарбуз.

В селі Кожанка господині вирощують квіти спеціально для Маковія. На вулиці збираються жінки-куми, як вони самі про себе говорять.

Тіло великому Маковію роблять з соняшників, жоржин, чорнобривців. Квіти до щогли прив’язують мотузками, хвилюються, щоб у нього не була тонка “шия” або не пропорційні “руки”.

Поруч з мамами бавляться малі хлопці.

– Владік, а біжи подивися у нас, де огірки посіяні.. під кукурудзою під попкорнівською, там був гарбуз один. Може він виріс вже, – каже одна з жінок синові.

Через якийсь час хлопець приносить з городу величезний гарбуз. Дівчата починають робити Маковію “обличчя”. Картоплечисткою знімають шкуру з одного гарбузового боку, і починають розмальовувати. Фарбою малюють очі з віями, ніс та ротик. Вираз “обличчя” у Маковія виходить доброзичливим.

Нарешті “голову” причіплюють до уквітчаного “тулубу”. Одна з жінок дає хлопцю шляпу і просить “застромити в голову” за допомогою цвяха. “Красунчик” готовий!

А тепер починається найцікавіше! За традицією, Маковія треба не лише встановити, а ще й охороняти, бо сусіди або мешканці другого села можуть вкрасти його “голову”, а то й цілого!

Маковіїв роблять різні родини та просто компанії друзів. У кого виходить великий, у кого – маленький. “Обличчя” деяких дуже сильно нагадують Хелоуін – очі та рот гарбузам не малюють, а вирізають.

Звичай охороняти свого Маковія, звісно більше за всіх подобається дітям:

– Якісь мужики приїхали на мопеді. Хотіли зняти голову, а батько був там за воротами. Крісло собі там поставив і ждав. І вони полізли.. а він виходить. Вони втекли. Потом за мопедом верталися, – жваво розповідає сімейну історію місцевий хлопчина.

Традиція робити Маковія в цьому селі – давня. І що цікаво, підтримують її молоді родини.

Ми Маковія завжди отам на пляжі ставили, – згадує одна з мешканок села. – Колись ми хотіли зробити великого, але не було з чого. На сусідній вулиці хату будували, і попривозили дрова на кришу: товсті так балки. Ми ті баки поцупили! Зате в нас був такий Маковій, що його тягнули мотоциклами і не витягнули!

Над селом – ніч. Селяни розпалюють ватри. Хлопці чергують біля свого Маковія.

Кажуть, поки не заснемо, будемо пильнувати…

Залишити відповідь